Pojištění ve 21. století

06.01.2023

Koupě nového auta znamená i nutnost povinného ručení. Tato prostá rovnice platí už víc než dvě století. Zpočátku bylo pojištění vozidel založeno na zcela dobrovolné bázi, postupně se ale některé jeho složky staly povinnými. V roce 1925 uložil zákon povinnost sjednat pojištění odpovědnosti za škodu vzniklou provozem vozidla nejprve pilotům letadel, po roce 1932 pak přešla tato povinnost i na řidiče motorových vozidel. 

Odpověď na otázku "jak pojistit auto" je dnes velmi prostá a jednoduchá: jde to online, kdykoli, během pár minut. Samozřejmě můžete sjednat pojištění i osobně na pobočce pojišťovny, případně po telefonu.

Ať už se bude jednat o tzv. povinné ručení či o havarijní pojištění, výhodou pojištění auta online je skutečnost, že zákazníci mají kdykoli v elektronické podobě k dispozici přehledné informace o nabízených službách a smluvních podmínkách.

Krok 1 - výběr správného pojištění a jeho rozsah

Potřebujete uzavřít pouze - ze zákona povinné - pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (dále jen povinné ručení), nebo hledáte nové havarijní pojištění? Výhodné zpravidla bývá uzavřít obě pojištění zároveň u jedné pojišťovny. Získáte výhodnější cenu za kombinaci produktů a všechny dokumenty budete mít pohromadě.

Krok 2 - rozsah pojištění a doplňkové služby

Rovnou také zvažte, v jakém rozsahu chcete mít vozidlo pojištěné. Zda se spolehnete pouze na základní rizika, nebo si povinné ručení rozšíříte například o připojištění skel auta. Ve městě i na venkově ale může přijít vhod i připojištění proti poškození vozidla zvířetem, které nekryje pouze škody způsobené srážkou s vysokou zvěří či divočákem, ale využijete ho i v případě, kdy vám hlodavec okouše a poškodí kabely.

Krok 3 - cena pojištění a výše pojistného plnění

Cena sjednaného pojištění se odvíjí od typu a stáří vozidla, obsahu motoru, ale také od věku řidiče či místa jeho trvalého bydliště. Myslete na to, že s rostoucím věkem vozidla klesá jeho hodnota. Nižší by proto měla být i celková výše pojistného plnění ve smlouvě, abyste zbytečně neplatili více, než je nezbytné.

Majitelům vozů, které jsou mladší 36 měsíců, doporučujeme zvážit připojištění GAP. Pokud si vyberete pojištění auta u Kooperativy a zvolíte připojištění GAP, rozdíl mezi aktuální a pořizovací cenou vozidla, v případě odcizení nebo totálního poškození vozidla, vám pojišťovna uhradí.

Do ceny havarijního pojištění se také nepřímo úměrně promítá výše spoluúčasti v případě pojistné události: nižší cena znamená vyšší spoluúčast a obráceně.

Cenu pojištění můžete snížit spolehlivým řízením bez nehod - pojišťovna tuto skutečnost zohlední ve formě bonusů, tedy slev na pojistném.

Krok 4 - uzavření pojistné smlouvy a úhrada pojistného

Vyplnění online formuláře zabere pár minut. Nezapomeňte především zkontrolovat své osobní údaje a správně zadat informace o pojišťovaném vozidle, které naleznete v technickém průkazu.

Smlouva obvykle začíná platit okamžikem uzavření, případně je začátek její platnosti určen zaplacením první splátky. Tu přirozeně můžete uhradit online, tudíž lze výhody pojištění začít využívat takřka okamžitě.

Krok 5 - bezpečná jízda s pojištěním

A můžete vyrazit! Nezapomeňte samozřejmě mít po ruce řidičské oprávnění a malý technický průkaz k vozidlu.

V současné době už naopak s sebou při řízení nemusíte vozit některé dříve povinné dokumenty v papírové podobě. Od roku 2022 se tak při policejní kontrole můžete prokazovat digitální zelenou kartou uloženou třeba v mobilním telefonu.

Pro klidnou jízdu je dobré vědět, v jakém rozsahu máte v rámci svého pojištění sjednané asistenční služby. Stejně tak se vyplatí uložit si do mobilu číslo na asistenční linku či digitální asistenční kartu, abyste si v případě nehody či jiné nečekané události mohli obratem přivolat pomoc.

komerční sdělení

Image by Jill Wellington from Pixabay