Nejužitečnější finty a nejčastější chyby při mytí auta

18.12.2023

Udržování vozu v čistotě nejen zlepšuje jeho vzhled, ale hraje také zásadní roli při udržování jeho celkové životnosti. K mytí auta však nestačí jen hadice a mýdlo. V tomto článku se budeme zabývat klíčovými aspekty, na které je třeba dávat pozor, a objevíme užitečné tipy, které mohou zefektivnit a ochránit rutinní mytí vašeho vozu a zajistit, aby se váš vůz stále leskl a byl dobře chráněn před okolními vlivy. Ať už jste v péči o auto začátečník, nebo zkušený nadšenec, tyto poznatky vám pomohou dosáhnout lesku jako z výstavní síně a zároveň vaši investici ochránit.

Tohle určitě vyzkoušejte…

Ať už jde o běžnou údržbu nebo přípravu na prodej, můžete si auto snadno umýt i doma. Stačí použít správné nástroje a techniku. Pravidelné mytí nejen chrání vaše vozidlo, ale také zachovává jeho vzhled. Zabraňuje tomu, aby drobné nedostatky vynikly, a udržuje tak hodnotu vašeho vozu a jeho vyleštěný vzhled v průběhu času.

Kde auto čistit?

Přestože je lákavé čistit vozidlo za jasného slunečného dne, je to častá chyba.

Mezi profesionálními detailisty panuje jednomyslná shoda: mytí vozu přímo na slunci je špatný nápad. Rychlé zasychání vody, mýdla a čisticích prostředků pod slunečními paprsky může mít za následek nevzhledné skvrny a víry na laku a oknech.

Prozíravější je vybrat si den s mírnou oblačností, pracovat na chladném povrchu a vyzbrojit se kvalitním rozprašovačem. Optimálních výsledků dosáhnete také zaparkováním vozu na rovném povrchu. Ideálním příkladem je betonová dlažba nebo jiný pevný povrch, kde bude dostatek prostoru pro úplné otevření dveří. 

Potřebné nástroje

Před zahájením procesu mytí je důležité posoudit stav vozidla. Tento krok zajistí, že určíte vhodné čisticí prostředky potřebné pro daný úkol. Pro efektivní mytí vozu (například i nového obytného vozu) zvažte, zda máte po ruce následující čisticí nástroje a potřeby:

  1. Hadice: Vhodná je s variabilní tryskou, která umožňuje nastavit tlak vody.
  2. Měkká houba: Pro čištění bez poškrábání použijte jemnou houbu nebo specializovanou mycí rukavici.
  3. Kapalina na mytí auta: Zvolte vhodnou mycí kapalinu pro účinné odstranění nečistot a špíny.
  4. Utěrky z mikrovlákna: V pohotovosti mějte několik utěrek z mikrovlákna pro účely otírání a odstraňování detailů.
  5. Tři kbelíky: Připravte si tři kbelíky – jeden na čistou vodu, jeden na špinavou vodu a jeden s čistícím roztokem a vodou určený pro kola.

Kromě toho můžete potřebovat:

  • Vysavač: Nebojte se vyšší investice
  • Gumové rukavice: Doporučujeme vaše ruce chránit
  • Čistič kol: Pro důkladné a bezpečné čištění vyberte vhodnou autokosmetiku
  • Papírové utěrky: Pro rychlé čištění a detailní úkony
  • Čistič oken: Pro čistá okna beze šmouh

Před použitím jakéhokoli přípravku na vozidlo si pečlivě prostudujte jeho složení. Ne všechny čisticí prostředky na auta jsou univerzální a některé mohou potenciálně poškodit lak, potah nebo jiné povrchové úpravy.

Přizpůsobte svůj čisticí režim na základě stáří vozu – starším vozům mohou prospět jíly, vosky a leštidla na ochranu laku, zatímco novější vozy s robustními bezbarvými laky mohou vyžadovat jiný přístup. Specializované čisticí prostředky jsou vyvinuty tak, aby zabránily poškrábání laku vašeho vozu a byly dostatečně šetrné k zachování stávající vrstvy.

Vhodné oblečení

Ačkoli není nutné oblékat kombinézu podobnou té, která se nosí v mechanické dílně, je nutné dávat pozor na předměty, které můžete mít na sobě a které mohou poškodit povrch vozu.

Když se opíráte o vozidlo a intenzivně drhnete kapotu, je nezbytné vyhnout se jakýmkoli předmětům, jako je spona opasku, které by mohly nechtěně poškrábat lak vozu.

Umývejte shora dolů

Pokud jde o čištění interiéru vozu, praktickou zásadou je využít gravitační sílu ve svůj prospěch. Začněte s čištěním shora a postupujte směrem dolů, aby voda kaskádovitě stékala po autě a odnášela nahromaděné nečistoty.

Tento přístup je obzvláště výhodný vzhledem k tomu, že spodní část vozu bývá více znečištěná a vy byste nechtěli nechtěně přenést tuto špínu do horních částí pomocí houby nebo hadříku.

V případě kol však existuje výjimka z tohoto obecného pravidla. Možná by bylo moudré věnovat se diskům přednostně před řešením ostatních oblastí. Důvodem je to, že pokud necháte kola na konec, budou opláchnuta jako poslední, což může způsobit zpětné rozstřikování nečistot na již zaschlý lak. Toto zpětné rozstřikování může mít za následek vznik vodoznaků, což si vyžádá druhé kolo mytí karoserie. 

Mytí kol

Jak jsme již stanovili výše, při čištění vozu začněte tím, že se zaměříte na nejvíce znečištěnou oblast, obvykle na kola. Jde o důležitou věc, proto ji rozebereme trochu podrobněji.

Abyste zabránili roznášení nečistot na lak vozidla, umyjte disky zvlášť a použijte kbelík s čerstvou vodou. Než se do mytí pustíte, ujistěte se, že prostředky které používáte, jsou speciálně na mytí disků.

Pro optimální bezpečnost volte nekorozivní prostředky na vodní bázi vhodné pro všechny typy kol automobilů. Naneste vybraný čisticí prostředek na kola a nechte jej usadit, než pomocí kartáče na pneumatiky vydrhnete nahromaděné nečistoty.

Čištění ukončete opláchnutím kol studenou čistou vodou, abyste odstranili zbytky čisticího prostředku. Po dokončení se ujistěte, že jsou kola důkladně vysušená čistou utěrkou z mikrovlákna.

Tip: Víte, jak na ekologické a efektivní mytí auta?

Mytí světel

Je důležité nezanedbávat údržbu světlometů. Plastové mohou časem vlivem nečistot a slunečního záření změnit barvu a zežloutnout, což zhoršuje jejich účinnost na silnici a snižuje celkovou estetiku vašeho vozidla.

K řešení tohoto problému slouží jednoduchá a účinná metoda, která spočívá v otření světlometů čisticím roztokem a použití vlhkého hadříku k důkladnému vyčištění. Chcete-li světlomety vylepšit a ochránit, zvažte po čištění použití speciální ochranné povrchové úpravy. Tím nejen obnovíte světlomety, ale také zajistíte, že si zachovají svou čistotu a funkčnost po delší dobu.

Mytí exteriéru

Údržba exteriéru vašeho vozu je nezbytná pro odstranění prachu, špíny a bláta a zároveň zabraňuje případnému poškrábání laku. Jde o nejnáročnější čištění vozu co se plochy opečovávání týká, proto buďte pečliví a trpěliví.

Proces mytí zahájíte tak, že vůz rozdělíte na části a budete postupovat shora dolů, přičemž použijete mýdlovou vodu z kbelíku určeného k mytí.

Pro oplachování zvolte hadici bez trysky s nízkým tlakem, abyste usnadnili jemné proudění vody shora dolů.

Po skončení mytí zajistěte důkladné osušení velkým ručníkem z mikrovlákna nebo semišem, než přejdete k dalšímu kroku. Je důležité si uvědomit, že pro dosažení optimálních výsledků musí být váš vůz před nanesením jakýchkoli vosků nebo ochranných nátěrů zcela suchý.

Mytí oken a skel

Zajištění čistoty skel a oken vašeho vozu nejen zvyšuje jeho vnější lesk, ale také přispívá k bezpečné jízdě, protože zajišťuje jasnou viditelnost.

Je důležité si uvědomit, že čištění standardních a tónovaných skel vyžaduje odlišné přístupy. Vyberte si čistič oken určený speciálně pro okna automobilů a vyhněte se přípravkům, které mohou být hrubé k vnějšímu povrchu oken automobilu.

Během čištění je vhodné nastříkat čisticí prostředek přímo na povrch skla a jemně jej otřít utěrkou z mikrovlákna, aby se zabránilo případnému odkapávání. Tuto metodu lze zopakovat i pro vnitřní okna vozu. Při čištění aplikujte krouživé pohyby. Díky tomu zabráníte šmouhám.

Mytí interiéru

Udržování čistoty interiéru vozu může být náročný úkol, zejména pokud máte děti nebo domácí zvířata.

Chcete-li udržet interiér svého vozu v čistotě, zvažte následující kroky:

  • Vyčistěte interiér od hrubých nečistot – Začněte tím, že z vozu odstraníte veškerý nepořádek, včetně nečistot na podlaze, pod koberečky a na sedadlech.
  • Údržba rohoží – Vyjměte podlahové rohože a důkladně je protřepejte, abyste odstranili nečistoty a prach. Pro důkladnější vyčištění je vydrhněte mýdlem a horkou vodou a zajistěte, aby před opětovnou instalací zcela vyschly.
  • Vysávání – Pro čištění předních a zadních sedadel, podlahy, prostoru pod pedály a bočních výplní dveří použijte vysavač.
  • Další prach a nečistoty – K otření nečistot, prachu a špíny použijte utěrku z mikrovlákna nebo čisticí ubrousky.
  • Péče o držáky nápojů – Jde o často opomíjenou část. Pomocí čisticích ubrousků nebo vatového tamponu namočeného v čisticím roztoku zajistěte, aby držáky nápojů byly bez poskvrnky.

Po mytí

Nyní, když se váš vůz pyšní dokonalou čistotou, je třeba v další fázi zvýšit jeho lesk a zachovat jeho půvab.

Příprava povrchu:

Začněte pečlivou přípravou povrchu. Použijte clay bar pro odstranění oděrek rzi, asfaltu, chemických nečistot, zbytky hmyzu, trusu a veškeré kontaminace (pokud po čištění nějaké takové prvky na vozidle zůstaly).

Péče o škrábance:

Vyřešte škrábance vyplněním lehčích oděrek a škrábanců hladkou vrstvou vosku. V případě hlubších škrábanců zvolte specializovaný opravný přípravek určený k obnově škrábanců.

Leštění:

Leštění je sice volitelné, ale je vynikající volbou pro ty, kteří touží po mimořádně lesklém povrchu, který laku vašeho vozu dodá zrcadlovou kvalitu.

Voskování pro ochranný štít:

Závěrečný krok zahrnuje nanesení vosku, který vytvoří ochrannou vrstvu. Tato vrstva působí jako bariéra proti UV záření a chrání lak vozidla před korozivními prvky.

Tohle raději nezkoušejte…

Používání čistících prostředků pro domácnost v autě

Především se vyhněte používání domácích čisticích prostředků pro vaše auto, jako je mýdlo na nádobí, čisticí prostředky na sklo, abrazivní čisticí prostředky a bělidla.

Ty mohou odstranit ochranný vosk, takže váš vůz bude náchylný k poškrábání a poškození. Například mnoho čisticích prostředků na sklo obsahuje čpavek, který může vést k prasklinám na sklech a zrcátkách vašeho vozu.

Nejlepší řešení? Zachovejte jednoduchost. Použijte sadu na čištění auta se speciálně vyvinutými přípravky pro váš vůz. Pro čištění karoserie zvolte autošampon a pro čištění oken se rozhodněte pro čističe oken automobilů.

Mohlo by vás zajímat: Mnohé čistící prostředky určené na auto můžete využít i při jiné údržbě. Například po sezóně před uskladněním se hodí také pečlivě umýt vaše kolo. Víte, jak kolo správně umýt a skladovat?

Pozor při volbě materiálů

Při čištění vozu se vyhněte starým ručníkům, abrazivním kartáčům nebo látkám, které mohou poškodit lak. Místo toho zvolte utěrku z mikrovlákna s hladkým okrajem.

Pro konkrétní úkoly používejte odlišné utěrky z mikrovlákna nebo houbičky. Jednu například používejte na sušení a druhou na voskování. Vyvarujte se také jejich namáčení v jednom kbelíku.

Čištění vozu na přímém slunci

Zvýšená teplota povrchu vozu ohřátého sluncem zvyšuje pravděpodobnost poškrábání laku během procesu čištění.

Kromě toho je při působení vysokých teplot výrazně náročnější vypořádat se s odolnými prvky, jako je ptačí trus, bláto a usazená špína. Prudké slunce zvyšuje odolnost těchto látek vůči odstranění. K tomu dochází, pokud se mýdlová voda odpaří dříve, než ji stihnete důkladně opláchnout.

Pokud okolnosti vyžadují mytí vozu na přímém slunci, zvažte, zda tak neučinit po 17:00 nebo brzy ráno před 9:00. Tento časový rámec nabízí příznivější prostředí pro účinné čištění bez poškození.

Přístřešek pro auta však poskytne dostačující ochranu, zvažte proto tuto možnost a mytí na slunci se pokuste vyhnout. 

Čištění vozu ve špatném pořadí

Než začnete s čištěním vnějšího povrchu, opláchněte jej vodou, abyste se zbavili všech uvolněných zbytků a nečistot.

Poté omyjte ráfky a pneumatiky pomocí speciálního čističe brzdového prachu a kol, abyste uvolněné nečistoty a prach nerozfoukali na povrch vozu. Jakmile budete s touto částí hotovi, vyčistěte vůz shora dolů, počínaje střechou, přičemž střídejte utěrky z mikrovlákna.

Když to půjde snažte se vyhnout automatickým myčkám

Věděli jste, že používání automatické portálové myčky s kartáči může vést k poškrábání laku vašeho auta? K tomu dochází, když kartáče zachytí nečistoty z jiných aut.

Pokud si můžete ušetřit čas, je nejlepší umýt si auto doma pomocí správných kroků. Pokud však máte málo času nebo málo trpělivosti, může jít o shovívavou volbu. Ujistěte se však, že jde o automatickou myčku, která je udržovaná pravidelně.

Nenoste zipy ani šperky

Víme, že jsme to již zmiňovali, ale jde o podstatnou věc. Při mytí vozu je nutné vyvarovat se nošení čehokoli, co by mohlo poškodit lak nebo povrchovou úpravu. Patří sem zipy, přezky a šperky, které by mohly poškrábat lak nebo povrchovou úpravu vašeho vozu. Těžko se takové nedostatky vrací do původního stavu. 

Nepoužívejte hadry opakovaně

Používání stejného hadříku k mytí a sušení vozidla se může zdát pohodlné, ale špinavé ručníky nebo hadry mohou způsobit poškrábání a dokonce ještě více znečistit vozidlo.

To platí zejména v případě, že používáte ručníky, na kterých je mastnota nebo olej. Opatrní buďte také v interiéru vozu, zejména v případě čalounění.

Závěrem

Pokud si uvědomíte klíčové aspekty popsané v tomto článku, můžete své rutinní mytí vozu povýšit na vyšší úroveň. Od vyhýbání se drsným chemikáliím, které mohou poškodit lak, až po používání správných nástrojů, technik a autokosmetiky – tyto poznatky jsou určeny jak začátečníkům, tak zkušeným nadšencům v péči o auto a zajistí, že se vaše investice bude nejen lesknout jako výstavní skvost, ale také odolávat opotřebení vlivem povětrnostních podmínek.

Nezapomeňte, že dobře udržované vozidlo nejen odráží vaši hrdost na vlastnictví, ale také dlouhodobě chrání vaši investici. Ať už tedy držíte houbičku v ruce poprvé, nebo jste se v péči o vůz zdokonalili, tyto pokyny vám poslouží jako cenný zdroj informací, díky němuž bude váš vůz zářit a bude dobře chráněn.

Článek jsme pro vás připravili ve spolupráci s: Jakub Novák, Obsahový specialista na optimalizaci webů z PoctiveSEO

Photo by Clément M. on Unsplash