Jak nejlépe uchovat své auto - garážováním nebo parkováním pod širým nebem?

05.04.2022

Chystáte se koupit si nové nebo ojeté auto? V takovém případě byste se měli zajímat nejen o to, kolik má najeto kilometrů a v jakém je stavu, ale také přemýšlet nad tím, jak auto co nejlépe uchovat. Pokud tedy chcete, aby vydrželo v dobrém stavu co nejdéle.

TIP: Víte, na co dbát při koupi ojetého auta?

Při parkování svého vozu máte několik možností. Parkovat můžete venku pod holým nebem nebo v garáži. Třetí možností je parkování pod přístřeškem. Každá z možností má své výhody a nevýhody.

Venkovní stání pro auto

Pro venkovní stání toho moc dělat nemusíte, stačí najít volné parkovací místo a zaparkovat. Pokud nebydlíte na věčně plném sídlišti, jedná se o rychlou a snadno dostupnou možnost parkování. Navíc pokud se vám podaří zaparkovat pod okny, vidíte na své auto z okna a máte přehled.

Tím ale výčet výhod pravděpodobně končí. Venkovní stání je ale z hlediska životnosti auta velmi nevýhodné. Na negarážovaném autě uvidíte změny už po několika letech.

Co autu venku nejvíc škodí?

  • V zimních měsících jsou to hlavně tuhé venkovní mrazy a sníh. Navíc vás pravidelně čeká škrábání vozu předtím, než vyrazíte na cestu, což vás ráno může zdržet i o desítky minut.

TIP: V případě, že nemáte jinou možnost než parkovat venku, doporučujeme pořídit vhodnou a dostatečně velkou plachtu, která ochrání vaše auto před nepřízní počasí.

  • Poškodit vám venku auto může také padající led a silné vrstvy sněhu ze střech. Proto, pokud není zbytí a parkujete venku, dejte pozor na to, kde zastavujete a zkontrolujte si, zda vašemu autu nehrozí tento druh poškození.
  • Kromě vlivů počasí vám auto v zimních měsících silně poškozuje také posypová sůl. Sůl totiž rozežírá lak auta a zapříčiňuje korozi. Proto pokud je možnost, snažte se neparkovat u kraje vozovky.
  • Zároveň se nedoporučuje parkovat u krajnice ani v jiných měsících. Zvyšuje se tak totiž pravděpodobnost, že auto může zasáhnout drobný štěrk nebo kamení, které může auto také poškodit.
  • Poslední, co nebo spíše kdo, může váš vůz venku poškodit, je člověk. Ani v roce 2022 totiž nijak výrazně neubývá počtu vykradených aut nebo vandalismu na autech. Bohužel.

Garážování aut

Garážovat auto se může zdát jako skvělý nápad, a zvlášť v zimních měsících opravdu je. Ovšem i garáž má své nevýhody. Hlavní nevýhodou může být vlhkost, která autu také škodí, a tak je potřeba, aby garáž byla kvalitně odvětraná, byla odváděná vlhkost a zároveň aby v garáži nebylo příliš teplo a auto tak nebylo vystaveno velkým změnám teplot.

Proto v případě, že se rozhodnete pořídit si garáž, myslete především na kvalitní zateplení garáže, protože zateplení těchto prostor nabízí mnoho výhod.

Výhody garážování aut

Garáž přináší automobilům mnoho výhod. Tou hlavní je určitě prodloužení životnosti vašeho vozu. V zimních měsících se navíc nemusíte zdržovat škrábáním, auto není tak náchylné na korozi a další poškození.

Bohužel ani v garáži nemáte jistotu, že vaše auto nebude vykradeno, ale výrazně se tím snižuje šance. Zloději si pravděpodobně vyberou spíše snáze dostupné auto, než to, ke kterému se musí dostat přes zámek. Pokud si vás tedy nevyhlédli cíleně.

Jak získat garáž?

Garáž si můžete pronajmout nebo koupit. Možností je také postavit si vlastní garáž. Víte, jak garáž postavit? Ještě před stavbou garáže je třeba promyslet několik věcí, především to, kde chcete, aby garáž stála, jak velkou garáž chcete nebo z jakého materiálu by měla být vyrobená.

Zamyslete se také nad tím, co od garáže očekáváte - zda ji budete využívat pouze pro parkování auta nebo uvnitř chcete mít i chlapskou dílnu a sklad. Zároveň mějte na paměti, že od všech výše zmíněných zamyšlení se odvíjí také cena garáže.

Zjistěte si také, jestli je možné vzít si na stavbu garáže americkou hypotéku nebo jak jinak si můžete pomoci k získání financí na realizaci stavby.

Místo pro garáž

Jako první se zaměřte na umístění garáže. To v mnoha případech nelze ovlivnit, zvlášť pokud se chystáte garáž si pronajmout. V každém případě není dobrý nápad pořídit si garáž na druhém konci vesnice či města. Základem by mělo být nemít to do garáže pro auta daleko.

V případě, že se pouštíte do stavby vlastní a zcela nové garáže na svém vlastním pozemku, můžete o umístění garáže přemýšlet více. Jako možnosti se nabízí: 

  • samostatně stojící garáž na pozemku
  • garáž spojená s domem
  • garáž "pod domem" - tato možnost připadá v úvahu, pokud s garáží počítáte už při stavbě domu

Je dobré garáž umístit blízko cesty a zároveň co nejblíž k domu. Pokud máte garáž blízko cesty, doporučujeme oblepit kritická místa reflexními páskami pro zvýšení bezpečnosti. Zároveň berte v potaz, že pokud se rozhodnete stavět garáž na vlastním pozemku, je třeba dodržet vzdálenost 2 metrů od hranice s pozemkem souseda.

Materiál pro stavbu garáže

Jak vybrat materiál pro stavbu garáže? To závisí na vašich preferencích. Cílem je vybrat takový materiál, který váš vůz ochrání. Jako možnosti se nabízí cihly, které patří k velmi trvanlivým materiálům. Díky přírodnímu vzhledu a ekologii se dostává do popředí také dřevo, které si však vyžaduje důkladnou péči. Další možností jsou například plechové nebo betonové garáže.

Velikost garáže

Velikost garáže se odvíjí především od toho, jaké očekávání od garáže máte. Chystáte se v ní pouze parkovat auto? Nebo dokonce dvě auta? Chystáte se v autě skladovat i další věci? Chcete mít v garáži zároveň i dílnu? Při výběru garáže myslete i na prostor pro uskladnění disků nebo zimních či letních pneumatik.

Pokud se rozhodnete pro garáž, jejíž rozloha je větší než 25 m2, budete potřebovat stavební povolení. Stejně tak, pokud bude vaše garáž vyšší než 5 metrů nebo ji budete stavět blízko hranic pozemků. V takovém případě budete potřebovat projektovou dokumentaci.

Brána garáže

Pokud chcete posílit zabezpečení vaší garáže, zapomeňte na klasický zámek a pořiďte do garáže vrata nebo bránu, která zajistí větší bezpečnost. Pokud zvolíte bránu na elektrické ovládání, zajistíte si také určitou míru pohodlí - z auta stačí zmáčknout jedno tlačítko a brána se zavře, už žádné vystupování z auta.

Na trhu naleznete velké množství bran do garáže, patří mezi ně například:

  • Sekční garážové brány, které se zasouvají pod strop a zabírají tak při otevírání minimum místa, zároveň se dají izolovat
  • Rolovací garážové brány, které fungují podobně jako roleta v okně
  • Výklopné garážové brány, které jsou cenově nejdostupnější
  • Dvoukřídlé garážové brány, které patří k těm tradičním a hodí se snad do všech typů garáží

Podlaha do garáže

Při stavbě garáže myslete také na vhodnou podlahu. Kvalitní podlaha, na které parkujete, značně rozhoduje o případné korozi podvozku. Nejhorší možností je samozřejmě stání na trávě. Nejlepšími možnostmi podlah do garáže jsou podlahy, které jsou zároveň snadné na údržbu a odolné vůči velké zátěži. Patří mezi ně:

  • Lité podlahy
  • Betonové podlahy
  • PVC dlažba
  • Keramické dlaždice

a další

Další vybavení garáže

Samozřejmě při stavbě garáže záleží na spoustě dalších faktorech. Nezapomeňte například na přívod vody a elektřiny. Za zvážení stojí také vybavení garáže policemi nebo regály, do kterých můžete umístit například nářadí nebo sezónní vybavení.

Pořídit si větší garáž se vyplatí zvlášť v případě, kdy na zahradě nemáte zahradní domek nebo je vám malá sklepní kóje. V takovém případě se může garáž stát i domovem pro lyže, kola, zahradní nábytek a další sezónní vybavení.

TIP: Znáte historii kol a hliníkových disků pro auta?

Přístřešky pro auto

Přístřešky pro auto jsou určitým kompromisem mezi garáží a stáním venku. Zároveň jsou levným způsobem, jak alespoň částečně chránit svůj vůz. Vybírat můžete u dřevěných nebo kovových přístřešků. Nejčastějšími kovy pro výrobu přístřešků jsou hliník nebo ocel.

Výhodou při stavbě přístřešku je i to, že na rozdíl od stavby velké garáže není potřeba řešit stavební povolení - i přesto ale platí povinnost ohlásit stavební práce a dodat na příslušný úřad technický popis a půdorys.

Alena Mrvíková, SEO služby a copywriting

Obrázky:

https://unsplash.com/photos/o03xj8HG8ro 

https://unsplash.com/photos/zq30pPhJ43s 

https://unsplash.com/photos/QzH-UGjKN8g